I vy máte někdy pocit, že jste otrokem vašeho menstruačního cyklu? Že všechny aktivity musíte přizpůsobovat vašim dnům? V tom případě vám jistě padnou vhod rady, jak sesynchronizovat menstruaci se cvičením, stravou i náladou.
Za vším hledejte hormony
Během menstruace je naprosto přirozené, že se necítíte na pocení ve fitcentru, ani na taneční zábavu. Mnohé z nás kvůli menstruačním křečím nedokážou ani efektivně pracovat či vůbec vstát z postele. Existuje důvod, proč se tak cítíme – jsou to hormony. Hormony ovládají nejen samotnou menstruaci, ale také všechny doprovodné příznaky, které si nemusíte ani uvědomovat: vše – hlad, sytost, stres, spánek, bdění, hladinu energie a mnohé další.
Změny hormonálních hladin, energie a nálada
Změny hormonálních hladin ovlivňují množství energie, které cítíte a také vaši náladu. To zase ovlivňuje chuť k jídlu – máte tendenci spokojovat se jídly, která si jinak zakazujete. Cestou k většímu pohodlí během vašich dnů, je pochopení signálů, které vám tělo ukazuje a nikoli jejich ignorování a snaha o pokračování v běžném rytmu, jak to dělá mnoho žen. Život v souladu s menstruačním cyklem vyžaduje synchronizaci – přizpůsobení se vašim aktuálním možnostem a potřebám.
V souladu s menstruací
Trenéři P.volve Alexia, Antonietta a Maeve ve spolupráci s Dr. Suman Tewari, OB-GYN a Dr. Vanessou Rissetto, RD vytvořily za tímto účelem program „Phase and Function“ a byl navržen tak, aby pomohl zmírnit příznaky související s menstruací a zlepšit hladinu energie. Pomáhá ženám sesynchronizovat pohyb, myšlení a stravu do čtyř fází menstruačního cyklu.
„Když budete věnovat pozornost vašim hormonálním výkyvům a odpovídajícím způsobem změníte svůj životní styl, můžete optimalizovat své cíle v oblasti zdraví a kondice. Pokud zjistíte, že v určitém období cyklu máte více energie, využijte toho a snažte se více v posilovně. Pokud v určitých obdobích cyklu pociťujete menší hlad, využijte tento čas na menší porce, abyste si udrželi hmotnost nebo zhubli,“ vysvětluje Alexia.
Nejlépe se cítíme uprostřed cyklu
Podle studie publikované v časopise Archives of Gynecology and Obstetrics, hormonální výkyvy během menstruačního cyklu hrají klíčovou roli v reakcích těla, včetně emocí, chuti k jídlu, myšlenkových procesů a podobně. Studie ukázala, že nejvyšší úroveň pohody a sebeúcty ženy hlásily uprostřed cyklu a zvýšené pocity úzkosti, nepřátelství a deprese před menstruací.
Jak sesynchronizovat svůj život s menstruačním cyklem?
Prvním krokem je seznámení se s vaším menstruačním cyklem. Nejlépe na to funguje kalendář, respektive aplikace pro sledování cyklů, které nabízejí řadu výhod a různých zápisků. Když poznáte svůj cyklus, kdy se v jaké části nacházíte, začnete si všímat souvislosti. Uvědomíte si, že v některých fázích máte méně energie, chuť na sladké nebo úzkostné stavy, v jiných se cítíte skvěle.
Toto jsou čtyři fáze menstruačního cyklu:
Menstruační fáze (krvácení – 1. den)
Během menstruace je vhodné přizpůsobit se změnám hormonálních hladin tak, že si uděláte vědomou pauzu. Jemné pohyby a strava plná živin jsou tím nejlepším řešením. Pokud pravidelně cvičíte, v tomto období se zaměřte na regenerační pohyb – strečink, rotaci páteře a jemné prokrvení těla. Výborné jsou meditační procházky přírodou, neboť prokrvením pomáháte tělu zbavit se toho, čeho se snaží zbavit. Odpočinek je klíčový, nezapomeňte se hýčkat!
V období menstruace se zaměřte na jídla, která se často konzumují v zimním období. Tedy syté výživné polévky, které prohřejí a dušené maso. Každé jídlo by mělo obsahovat bílkoviny, abyste zabezpečili dostatečný příjem aminokyselin. Zároveň je důležité během krvácení jíst zdravé potraviny, které pomáhají zmírnit zánět, doplnit živiny a podpořit rovnováhu.

Jaké psychické změny vnímáte v této fázi? Pozitivní je skvělá komunikace mezi pravou a levou hemisférou, což vám umožní činit zdravá rozhodnutí.
Folikulární fáze (uvolnění před vajíčky – 7. až 12. den)
Po menstruaci přichází příjemnější období. Jakmile se děložní výstelka uvolní, budete mít energie na rozdávání. Využijte ji ke cvičení střední intenzity, turistiku, lehké běhy.
Z jídel si dopřejte fermentované potraviny, jako je kysané zelí nebo kimchi, zdravé sacharidy – obiloviny, brambory, ovoce. Nezapomínejte na dostatek zeleniny, zejména zelené – brokolice, kapusta, listová zelenina.