Divoká noc plná alkoholu? Vědci konečně našli super lék na kocovinu: Co obsahuje zázračný nápoj a proč ho mít doma po ruce?

3
335

I vy jste se rozhodli pro rozloučenou se starým rokem ve velkém stylu? I díky tomuto nápoji to druhý den nemusí být až taková katastrofa.

Přehnali jste to s alkoholem? Vědci konečně našli super lék na „opici“!
Zdraví střev je stále častěji zmiňováno v souvislosti s více zdravotními efekty. Víte však o tom, že probiotika mohou vyléčit i nepříjemnou „opici“? Rovnováha střevní mikroflóry se správnou směsí bakterií podle novějších zjištění pomáhá při bolestech žaludku, hlavy a dokonce i jako lék na kocovinu.

Novou nadějí pro všechny, kdo to přeženou s alkoholem je kombucha.

Zdravý, trendový nápoj z kombuchy je oblíbený z několika opodstatněných důvodů. Kromě výhod, které poskytují fermentované potraviny pro naše zdraví, obsahuje kombucha miliardy probiotických bakterií.

Co mají probiotika se stavem po nadměrné konzumaci alkoholu?
Ve skutečnosti neexistuje žádný významný výzkum, který by zkoumal vliv kombuchy speciálně na „opicové stavy“. Existují však studie zaměřené na jednotlivé příznaky, které nás trápí, když to s alkoholem přeženeme. Když bojujete s „opicí“, jste plní toxinů z alkoholu, cítíte se dehydrovaní, bolí vás hlava a žaludek, dokonce můžete pociťovat mírnou úzkost.

Rozměňme si tyto příznaky na drobné a podívejme se, co s nimi dokáže udělat kombucha.

Toxiny
V závěru výzkumu z roku 2014 vědci uvádějí: „Je prokázáno, že kombuchový nápoj účinně působí při profylaxi zdraví a regeneraci díky čtyřem hlavním vlastnostem – detoxikaci, antioxidaci, energizujícím potenciálům a podpoře depresivní imunity.“

Je více než jasné, že po alkoholové noci naše tělo potřebuje všechny z těchto čtyř momentů. Zotavit se, regenerovat, detoxikovat a doplnit energii. Mnohé kombuchové nápoje také obsahují mnoho vitamínu C, který může povzbudit játra – detoxikační centrum vašeho těla. Vyhýbejte se však slazeným verzím.

Dehydratace
Kombuchový nápoj obsahuje elektrolyty, které pomáhají při dehydrataci.

Bolest hlavy
Další studie z roku 2014 zkoumala vztah mezi zdravím střev a migrénami. Ukázalo se, že probiotika „mohou hrát důležitou roli při udržování nebo zlepšování funkce střevní bariéry u lidí a mají příznivý účinek u pacientů s migrénou“.

Ještě přesvědčivější výsledky přinesla studie z roku 2015, která probiotika ve střevech přímo spojuje s léčbou migrény a bolesti hlavy. V kombuše je také malé množství kofeinu, který má uklidňující účinek na bolest hlavy.

Bolest žaludku
I když není mnoho výzkumů, které by se zabývaly vlivem kombuchy na bolesti žaludku, jedna studie však říká, že k pozitivům kombuchových nápojů patří také „antioxidační aktivita a schopnost chránit žaludeční tkáně“. Další studie poukázala na schopnost probiotik snižovat vnímání bolesti.

Výbornou volbou je kombuchový nápoj bez cukru s obsahem zázvoru nebo máty peprné. Obě bylinky se již po staletí používají ke zmírnění nevolnosti.

Úzkost
Existují přesvědčivé důkazy, že kombucha zmírňuje stres a má účinky proti úzkosti. Popíjejte a relaxujte! Nakonec, kombuchové nápoje obsahují malé množství alkoholu a znáte na Slovensku velmi zažitou frázi „klín se klínem vybíjí“. Samozřejmě jen velmi opatrně.

Předchozí článekMezi námi ženami: Za vším jsou hormony! Jak a proč je důležité jíst, cvičit i žít v souladu s vlastním cyklem
Další článekObezita JE onemocnění. Trpíte jím i vy?