Jak zhubnout po svátcích? Vyzkoušejte recepty na tyto ověřené šťávy

0
258

Po svátcích si naše tělo zaslouží očistu. Když chcete zhubnout nezáleží jen na to, co jíte, ale také na tom, co pijete. Mnohé chutné šťávy obsahují spoustu sacharidů, a proto nejsou ideální pro hubnutí. Jsou však také takové, které při hubnutí pomohou. Jaké jsou nejlepší šťávy na hubnutí?

Jaké jsou nejlepší šťávy na hubnutí?
Šťávy mohou být dobrým způsobem, jak zvýšit hydrataci, doplnit vitamíny a minerály do stravy. Mnohé obsahují vlákninu, která zasytí. Je však velmi důležité správně si vybrat, neboť některé obsahují tolik nezdravých sacharidů a zbytečných kalorií jako kolové nápoje.

Pokud uvažujete, že si dopřejete očistu šťávami, při které nebudete jíst žádná pevná jídla, ani to není úplně ideální způsob, jak zhubnout. U šťavového půstu je totiž počáteční úbytek hmotnosti způsobený ztrátou vody a když se vrátíte k normálnímu stravování, rychle se vrátí zpět. Lepší cestou podle nutričních expertů je zahrnout šťávy do denního příjmu kalorií a zaměřit se na ztrátu jednoho až dvou kilogramů za týden.

Pomáhají šťávy spálit břišní tuk?
Bohužel ne. Tělo spaluje tuk tehdy, když jej využívá jako palivo. To je nejčastější, když více cvičíte nebo jíte správné druhy potravin v pravidelném a vyváženém rozvrhu. Obyčejným pitím šťávy se tuk nespálí.

Domácí šťávy nebo šťávy z obchodu?
Kupujete-li šťávu v obchodě, existuje několik věcí, na které si musíte dávat pozor. Velmi často totiž mají vysoký obsah cukru a jsou zbaveny cenných živin, jako je vláknina a jiné fytochemikálie. Šťávy vyrobené doma mají obvykle vyšší obsah vlákniny a máte pod kontrolou množství jakýchkoli přidaných cukrů nebo alternativních sladidel, které použijete.

Pokud nemáte čas udělat si domácí šťávy sami, vybírejte si šťávy založené na zelenině – například zelené šťávy, rajčatové a jiné zeleninové šťávy. Tyto jsou obecně méně kalorické, ale stále obsahují spoustu živin a hydratují.

10 nejlepších šťáv na hubnutí
Grapefruitová s fenyklem

Tato šťáva je plná vody, zeleniny a nízkoglykemického ovoce (grapefruit je dokonce vhodný i při cukrovce). Obsahuje také avokádo, které je zdroj zdravého tuku a zasytí.

Rozmixujte spolu cibulku fenyklu, červený grapefruit, zelené jablko, polovinu avokáda, citrónovou šťávu a kostky ledu. Popřípadě oslaďte stévií.

Šťáva z pomeranče a granátového jablka

Granátová jablka a pomeranče mají vysoký obsah vlákniny, díky čemuž je tato šťáva výživná a sytá.

Rozmixujte ½ šálku semen z granátového jablka, 1 pomeranč a 1 jablko, přidejte 2-3 kostky ledu.

FOTOGALERIE
Šťáva z pomeranče a granátového jablka
Zdroj: iStockphoto
Ostružinové smoothie se zeleninou

Hvězdou této šťávy jsou ostružiny, které jsou plné vitamínu C a antokyánů, silných antioxidantů, které jim dodávají nádhernou fialovou barvu. Lahodný nápoj díky mandlovému nebo sójovému mléku, mixované zelenině, banánu a ananasu obsahuje spoustu vlákniny.

Rozmixujte 3/4 šálku vanilkového mandlového nebo sójového mléka, 1 šálek kapusty (nebo baby špenátu), 1 zralý banán, ½ šálku ostružin a ¼ šálku mraženého ananasu.

Ředkvikově-jablečko-grapefruitová šťáva

Tato šťáva obsahuje ředkvičky a citron, které nápoji dodávají cenné živiny. Díky grapefruitu a jablku je chutná, a přitom obecně jde o nízkoglykemický, hydratační a osvěžující nápoj.

Rozmixujte ½ oloupaného růžového grapefruitu, 1 malé jablko zbavené jádřince, ½ citronu, 5-6 ředkviček, 2,5 cm kousek zázvoru a přidejte nastrouhanou skořici.

Šťáva z řepy, mrkve, kapusty a zázvoru

Zázvor je dobrý pro zdraví trávicího traktu i pro imunitu a jablko dodává správné množství sladkosti.

Rozmixujte 4 mrkve, 3 řepy, 1 jablko, 1 svazek kapusty a 2,5 cm zázvoru.

Jednoduchá a zdravá Bloody Mary

Rozhodně vynechejte alkohol a vychutnejte si tento pikantní džusový nápoj spíše jako šťávu a ne jako koktejl. Podporuje hubnutí, kterému alkohol brání, je bohatý na vitamíny a se zeleninovým základem.

Rozmixujte rajčatovou šťávu, šťávu z kyselých okurek, pálivou omáčku, čerstvou citrónovou šťávu, troška křenu a worcesterské omáčky se špetkou pepře a šálkem vody.

Zelená šťáva se špenátem a jablky

Špenát a jablka mají vysoký obsah vlákniny. Díky tomu je tento nápoj výživný a super sytý.

Rozmixujte 1 ½ šálku špenátu, ½ grapefruitu, 2 zelená jablka nakrájená na osminky, 2,5 cm čerstvého zázvoru, 2 velké stonky celeru a chcete-li přidejte pár kostek ledu.

Předchozí článekHubnutí zaručeno! Běžkování udělá s Vaší postavou zázraky, stačí dodržet několik pravidel
Další článekMezi námi ženami: Za vším jsou hormony! Jak a proč je důležité jíst, cvičit i žít v souladu s vlastním cyklem