Hubnutí zaručeno! Běžkování udělá s Vaší postavou zázraky, stačí dodržet několik pravidel

3
420

Běžecké lyžování patří ke sportům, které vás po svátcích dostanou zaručeně zpátky do formy. Jako druh aerobní aktivity je při formování postavy velmi efektivní.

Láká vás běžkování? Toto jsou jeho výhody
Mnoho lidí ani netuší, jaké možnosti jim zima a sněhová pokrývka nabízí. Bruslení, sáňkování či procházky zasněženou přírodou. No co takhle zkusit běžky? Jedná se o jeden z nejlepších kardio sportů, který má hned několik pozitivních účinků na lidský organismus.

(S)hubnutí je zaručeno
Během hodinky na běžkách můžete spálit až 4000 kJ, což je téměř dvojnásobek v porovnání se sjezdovým lyžováním. Pokud ovládáte správnou techniku ​​(proto je dobré poradit se v začátcích s odborníkem), zatížíte rovnoměrně celé tělo, přičemž díky pravidelnému tempu a teplejšímu oblečení se opravdu zapotíte.

Části těla, které při běžeckém lyžování dostávají nejvíce zabrat, jsou hýždě, nohy, ruce a na konci prvních dní se s největší pravděpodobností ohlásí i lýtka. Kdo má rád svižnější pohyb, může vyzkoušet i bruslařský styl na běžkách.

Ten však vyžaduje odlišné lyžařské vybavení, ale také lepší kondici, protože bruslení na lyžích je podstatně namáhavější než klasický styl. Kromě toho, běžkování je balzámem pro duši a úžasným způsobem aktivní relaxace důležité i pro krásu.

Milují ho i ženy
Běžkování se věnuje stále více žen, pro které je tento sport ideální příležitostí ke zbavení se povánočních kilogramů a osvědčenou cestou ke zformování postavy. Jedním z jeho neoddiskutovatelných kladů je fakt, že šetří klouby. Při běžkování se účinně posiluje srdeční činnost i velké svalové partie. Jedná se tak o skvělý způsob, jak předejít vysokému krevnímu tlaku či infarktu.

Zabrat dostává nejen spodní část těla, ale i paže, hrudník či záda. A právě ten ještě zdůrazníme. Fitness trenéři tvrdí: „Diagonální pohyb končetin prospívá páteři. Práce s holemi zpevňuje tělo, svalstvo a koriguje potíže, které vznikají v sedavém zaměstnání.“ O důvod víc, proč běžkování alespoň vyzkoušet, i když jste možná dosud více lyžovali, než běžkovali.

Další pozitiva, o kterých jste (možná) netušili
Vyšší úroveň fyzické zdatnosti

Podle výzkumů jsou běžkaři zhruba o 40 procent fyzicky zdatnější v porovnání s „prázdninovými“ sportovci.

Podporuje socializaci

Běžkování se nejednou učí už malé děti, proto je perfektní pro party přátel i celé rodiny.

Bez časového limitu

Jelikož při běžkování není žádná svalová skupina přetížená, v této aktivitě bez problémů setrváte celé hodiny.

Pomáhá zmírnit stres

Únik z města a pracovních povinností do přírody je svým způsobem druhem terapie. Klid, který přináší les, člověka uvolní a zbaví nahromaděného stresu. Pokud nastavíte tvář slunci a přijmete vitamín D, o lepší náladu i podporu imunity máte díky „slunečnímu vitamínu“ postaráno. V zimě míváme přece tendenci přijímat ho méně ve srovnání s ostatními obdobími roku.

Jak vybrat vhodné běžky?
Při volbě správných běžek platí jednoduché pravidlo. Čím jsou delší než je postava běžkaře, tím lépe kloužou, avšak mají horší ovladatelnost. Běžky vybírejte s ohledem na techniku ​​běhu, využití běžek, terén, výšku a váhu lyžařů.

Výběr běžek podle techniky běhu

Klasické běžecké lyže – používají se u klasické techniky běžkování v upravené běžecké stopě. Mají výraznější špičku s ostřejším vrcholem a větší klenutí v místě mazací komory. Pro dosažení co nejlepšího skluzu by měly mít zhruba o 20 cm víc, než je výška lyžaře.

Běžecké lyže na bruslení – určené pro jízdu na hladké upravené trati beze stopy. Vybírejte si výraznou špičku, zpevněnou hranu a menší klenutí. Běžky na bruslení mají být cca o 5 – 10 cm delší, než je výška lyžaře.

Kombi běžecké lyže – doporučují se pro rekreační lyžaře, kteří chtějí střídat klasickou techniku ​​s bruslením. Běžky pro kombinovanou techniku ​​jsou delší než lyže na bruslení a zároveň tvrdší než lyže na klasiku. Jejich optimální délka je zhruba o 10 – 15 cm více v porovnání s postavou běžce.

Běžky vybíráme také s ohledem na využití běžek, a sice plány používat je v upravené stopě nebo ve volném terénu Běžky do volného terénu bývají odolnější, pevnější, stabilnější i širší. S ohledem na vaši dovednost běžkování naleznete na trhu:

Turistické běžecké lyže – optimální pro rekreační lyžaře a začátečníky. Jsou širší, měkčí, nemají příliš rychlou skluznici a poskytují potřebnou stabilitu.

Předchozí článekStrašák jménem stahování. Manuál, jak jej zvládnout organizovaně a bez zbytečných stresů
Další článekJak zhubnout po svátcích? Vyzkoušejte recepty na tyto ověřené šťávy