Jak začít podnikat s ready-made společností

3
357

Podnikání prostřednictvím ready-made společnosti představuje způsob, jak vstoupit do světa byznysu poměrně rychle a efektivně. Co všechno pořízení takové firmy obnáší?

Co je ready-made společnost

Termínem „ready-made“ označujeme obchodním soudem registrovanou společnost, která je určena pro následný prodej novému majiteli.

O povaze její činnosti vypovídá kromě původního označení i český ekvivalent „předzaložená“ nebo „předregistrovaná“.

Ready-made firma má všechny atributy standardní obchodní společnosti. To znamená, že má už stanoven název, sídlo, jednatele, určeno identifikační číslo a také v plné výši splacený základní kapitál. Obvykle má také do svého působení zahrnut oficiálně seznam dostupných volných životností.

Nejčastěji mívá formu akciové společnosti, společnosti s ručením omezeným, případně i evropské společnosti.

Zásadním rozdílem oproti běžné obchodní korporaci je především to, že ready-made společnost nikdy nevyvíjela obchodní činnost. Nemůže mít tudíž žádnou obchodní historii ani závazky. Kromě ekonomické historie nemá ani historii účetní. Za specifických okolností však lze získat i společnost s historií.

Proč se uchýlit ke koupi ready-made firmy

Hlavním důvodem začínajících podnikatelů pro pořízení ready-made je úspora času. Podnikat lze začít prakticky okamžitě. Za firmu může novopečený majitel začít jednat už dokonce do 24 hodin.

V Česku trvá založení společnosti dvakrát déle než v jiných zemích. Zároveň se pojí s poměrně komplikovanou administrativou. Ta navíc nekončí samotným založením firmy, na vstupu je nutné vyřešit ještě označení firmy, registraci k daním nebo účetní agendu.

Ready-made tak může být významným ulehčením situace, kdy se může majitel věnovat rozvíjení svého byznys konceptu namísto rutinních úkonů. Zvláštní problém navíc může zakládání úplně nové společnost znamenat pro cizince, který se neorientuje v české legislativě.

Byť se jako jedna ze základních výhod uvádí i plné splacení základního kapitálu, v tomto bodě je nutné uvést, že se ale jedná o formální úkon. Základní kapitál je nutné později fyzicky doplatit.

Jak probíhá prodej ready-made společnosti

Podstatou prodeje ready-made společnosti je převod na nového vlastníka. V jeho rámci je nutné svolání a organizace valné hromady. Nezbytným krokem je rovněž odvolání a jmenování nového jednatele nebo představenstva a dozorčí rady.

Případně lze změnit i název a sídlo společnosti, pokud o to má nový vlastník zájem. Možné je i rozdělení obchodních podílů či akcií. Na toto konto se následně převod stvrdí i smluvně – podpisem.

Prakticky tak novopečenému majiteli firmy bude stačit pouze jediná schůzka, která je nutná k vyřízení veškerých formálních náležitostí.

Prodejci ready-made obvykle využívají služeb spolupracujícího notáře, všechny provedené změny, tedy stanovení nového jednatele i představenstva a dozorčí rady, tak mají skutečně oficiální charakter. Zároveň se ihned sjedná i návrh na zapsání změn do obchodního rejstříku.

Předchozí článekTipy na oblíbené české klasiky zdravě a levně
Další článekUbytování v Krkonoších: Rodinný hotel s příjemnou atmosférou a bohatým program pro děti i dospělé