Evropská agentura pro léky potvrdila bezpečnost vakcín během těhotenství

0
282

Výzkum se týkal vakcín proti covidu od společností Pfizer a Moderna.

Studie provedené na těhotných ženách zjistily, že dvě nejvíce používané vakcíny proti koronaviru nepředstavují žádné riziko pro matky ani pro miminka.

V úterý to oznámil regulační úřad Evropské unie, Evropská léková agentura (EMA), na kterou se odvolala tisková agentura AFP.

Pfizer a Moderna nezpůsobují komplikace
Výzkumy s přibližně 65 000 ženami přinesly „narůstající množství důkazů“, že vakcíny od společností Pfizer a Moderna nezpůsobují komplikace v těhotenství, uvedla EMA se sídlem v nizozemském Amsterdamu.

Tyto vakcíny také poskytují vyšší ochranu před hospitalizací a smrtí, především ve vysokém stadiu těhotenství, informovala EMA.

„Výzkumy po očkování mRNA vakcínami proti covidu nezjistily žádný náznak zvýšeného rizika komplikací v těhotenství, potratu, předčasného porodu nebo škodlivých účinků na nenarozené děti,“ napsala EMA v prohlášení.

Těhotenství se spojovalo s vyšším rizikem těžkého průběhu
Pfizer a Moderna využívají při výrobě svých vakcín právě technologii mRNA.

Regulační úřad pro léky (EMA) uvedl, že „podrobně přezkoumal několik studií“ zahrnujících kolem 65 000 těhotenství v různých stadiích.

„Přezkoumání důkazů ze skutečného života ukázalo, že výhody očkování mRNA vakcínami proti covidu během těhotenství převažují nad jakýmikoli možnými riziky pro budoucí maminky a nenarozené děti,“ dodala EMA ve stanovisku.

Samotné těhotenství se spojovalo s vyšším rizikem těžkého průběhu onemocnění COVID-19 ve druhém a třetím trimestru, proto by se měly budoucí maminky dát očkovat, upozornil regulační úřad.

EMA uvedla, že nyní bude posuzovat údaje o dalších vakcínách, které schválila pro používání, „jelikož už jsou k dispozici“.

Předchozí článekDenní přírůstek nakažených v Dánsku přesáhl rekordních 33 tisíc
Další článekPo rakouské pohraniční hlídce střílel převaděč při útěku do Maďarska